V Brazílii se podařilo úspěšně zavést biodegradabilní stent 23letému pacientovi do dýchacích cest. Pooperační komplikace v dýchacích cestách, včetně bronchiální stenózy, představují problém u 2-18 % případů transplantací plic. Standardní léčba zahrnuje bronchoskopickou dilataci, často doprovázenou umístěním stentu. U tradičních metalických stentů byly pozorovány komplikace, jako jsou píštěle a zánětlivé reakce, které byly minimalizovány při použití biodegradabilních stentů.
Pacient podstoupil oboustrannou transplantaci plic. Měsíc po zákroku musel podstoupit balónkovou dilataci kvůli přetrvávající stenóze v levém bronchu. Ze stejného důvodu následně podstoupil 5 dalších dilatačních zákroků, kdy při jednom z nich byla vytvořena malá lacerace v zadní stěně bronchu. Lékaři se pokusili implantovat silikonový stent, avšak kvůli anatomickému omezení se umístění nepodařilo a stent nebyl nakonec implantován.
Lékařský tým se tedy rozhodl pro implantaci biodegradabilního stentu společnosti ELLA – CS, který se anatomii pacienta přizpůsobil a dlouhodobě udržel stenózu plně průchozí. Po 2 měsících provedli lékaři endoskopickou dilataci a dalších 14 měsíců zůstala stenóza pod kontrolou, bez recidivy. Během následujících 16 měsíců sledování byl pacient klinicky stabilní a bez komplikací.
Použití tohoto degradabilního stentu při léčbě benigní bronchiální stenózy je bezpečnou a účinnou alternativou k tradičním nedegradabilním stentům. Po cca 3-4 měsících se stent rozloží a pacient tak nemusí podstupovat další endoskopický zákrok.